Prawo i lewo

Jak wiemy, już od starożytnych czasów nasz mózg podzielony jest na dwie części – prawą oraz lewą półkule. Każda z nich odpowiada za odmiennie funkcje i przeciwstawne strony ciała, dlatego warto wiedzieć za co każda z nich jest odpowiedzialna, choćby po to, aby zwiększyć efektywność swojej nauki.

Ludzie, u których dominuje lewa półkula mózgowa uczą się wolniej, krok po kroku przyswajając informacje, natomiast osoby z lepiej rozwiniętą prawą częścią mózgu przyswajają gwałtownie całość zagadnienia, które mają opanować. Te osoby bardziej skupiają się na wyobraźni i na wizualizacji, z kolei ci uczący się krok po kroku dogłębnie analizują sprawę, wprawiając swoją lewą półkulę w zainteresowanie sensem zdań, składnią, przekazem itd. Tak dzieje się na przykład, gdy słuchamy piosenek – jedna strona mózgu skupia się na słowach i znaczeniu, a druga na rytmie i melodii.

Każdy z nas posiada obie sprawnie funkcjonujące półkule mózgowe, jednak zawsze jedna z nich jest bardziej aktywna. Za odmiennie działania naszych umysłów odpowiedzialne jest m.in. to czy jesteśmy prawo, czy leworęczni, nasza płeć albo po prostu zwykły przypadek.